top of page

pá 16. 12.

|

Sál Martinů, Lichtenštejnský palác

KONCERT: ENSEMBLE INÉGAL 2022

Adam Viktora: sbormistr Kateřina Englichová: harfa Benjamin Britten: Ceremony of Carols, op. 28 Bohuslav Martinů: České madrigaly, H 278, Madrigaly, H 380

KONCERT: ENSEMBLE INÉGAL 2022
KONCERT: ENSEMBLE INÉGAL 2022

Čas a místo

16. 12. 2022 19:30

Sál Martinů, Lichtenštejnský palác, U Sovových mlýnů 506/4, Malá Strana, 118 00 Praha-Praha 1, Česko

O události

Soubor Ensemble Inégan připravil pod vedením Adama Viktory díla dvou „solitérů“ hudby 20. století, Benjamina Brittena a Bohuslava Martinů. Oba nalezli svou specifickou hudební řeč v syntéze moderny a tradic a nikdy plně neopustili vody tonality.

Brittenovu hudbu dělá atraktivní nejednoduchá, ale přesto chytlavá melodika, vynalézavé harmonie, nezaměnitelné zvukové kouzlo a jedinečná atmosféra. Cyklus A Ceremony of Carols složil v roce 1942 na slova sbírky anglické středověké poezie. Britten svou poctu staré vánoční hudbě koncipoval pro tříhlasý chlapecký sbor se sóly a s doprovodem harfy, které se na koncertě ujme Kateřina Englichová.

Martinů napsal pro komorní vokální obsazení v rozmezí let 1934 až 1959 celkem šest sborových cyklů. Všechny spojuje citlivost, se kterou uchopil lidové texty. České madrigaly z roku 1939 jsou křišťálově průzračné, hravé i dojemné a ve své prostotě kouzelné. Jsou také značně osobně laděné. Odrážejí totiž silné prožitky ze skladatelova tehdejšího intenzivního vztahu k Vítězslavě Kaprálové. Další Madrigaly dokončil v březnu 1959. Slovo “madrigal“ v názvu obou cyklů napovídá jednu pozoruhodnou stránku těchto vokálních klenotů: rafinovaně kombinují českou nápěvnost s polyfonní technikou anglické renesanční světské vokální tvorby.

https://martinufestival.cz/koncert/ensemble-inegal

Sdílet událost

bottom of page