Bohemia Luxembourg trio
Trio tvoří dvě výrazné virtuosky z České republiky – violistka Jitka Hosprová a harfistka Kateřina Englichová – a uznávaný flétnista z Lucemburska Carlo Jans. Název tělesa odkazuje k historické vazbě obou zemí, které ve XIV. století sjednocoval jeden panovnický rod. Podnět ke vzniku jedinečného souboru dal před více než deseti lety velký podporovatel a obdivovatel české hudby Angličan Geoff Piper žijící v Lucembursku. Bohemia Luxembourg Trio má na svém kontě řadu unikátních nahrávek. Svým neobvyklým instrumentálním složením inspiruje soudobé skladatele k tvorbě původních děl, kterými rozšiřuje svůj bohatý repertoár.
Jitka Hosprová absolvovala Plzeňskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze ve třídě doc. Jana Pěrušky. Působila v Benewitzově kvartetu, spolupracovala s proslulým italským violistou Luigi Albertem Biancchim. Coby sólistka vystoupila za doprovodu celé řádky světových orchestrů – např. Orchestre Lorain, Belgická filharmonie, Vídeňský rozhlasový orchestr, Česká filharmonie atd. Představila se na mnoha světových hudebních přehlídkách – mj. Presenses-Francie, Rheingau Sommer, Kulturtage Dresden, Pražský podzim, Pražské jaro. Snaží se iniciovat nové skladby či hledat pozapomenutá díla a tím tak prezentovat svůj vyvolený, avšak často posluchači přehlížený nástroj. Hraje na italskou violu z roku 1856 Andrea Postacchini a na český model Amati 1615 z roku 2010 Petra Zdražila.
Carlo Jans začal hrát na flétnu v sedmi letech, na housle ve dvanácti. Od roku 1984 je profesorem flétny a komorní hudby na Lucemburské konzervatoři, od roku 2002 do 2009 vyučoval také na hudební škole v německém Saarbrückenu. Od roku 2009 je členem komorního orchestru „Solistes Européens – Luxembourg“. V roce 1988 založil letní kurzy, kde se během celé doby vystřídalo na 700 studentů z více než 36 zemí. Vedle právě zmíněné pedagogické činnosti je také flétnistou a dirigentem.
Vystoupil se spoustou orchestrů, komorních ansámblů i s významnými flétnisty, jako například s Jean-Claudem Gérardem. V roce 2005 pro něj známý belgický skladatel Francois Glorieux napsal kus s názvem „Osm interludií“ pro flétnu a smyčce. Jeho diskografie čítá více než 34 CD.