Thu, 06 Feb
|Kongresové centrum Zlín
A4 TÓNY HARFY
Kateřina Englichová, jedna z nejoceňovanějších českých harfistek, bude patřit k hlavním tvářím tohoto koncertu, jemuž budou dominovat tóny francouzské a ruské hudby.
Čas a místo
06 Feb 2025, 19:00
Kongresové centrum Zlín, nám. T. G. Masaryka 5556, 760 01 Zlín-Zlín 1, Česko
O události
Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.
18.15 hodin, Povídání o hudbě
Kateřina Englichová harfa Leoš Svárovský dirigent Filharmonie Bohuslava Martinů
Pierre Wissmer Divertissement sur un Choral Claude Debussy Tance pro harfu a smyčcový orchestr Maurice Ravel Introdukce a Allegro pro harfu a komorní orchestr Petr Iljič Čajkovskij Symfonie č. 6 h moll „Patetická" , op.74
Kateřina Englichová, jedna z nejoceňovanějších českých harfistek, bude patřit k hlavním tvářím tohoto koncertu, jemuž budou dominovat tóny francouzské a ruské hudby. Za řízení hlavního hostujícího dirigenta zlínské filharmonie Leoše Svárovského zazní kompozice z tvůrčích dílen Pierra Wissmera, Clauda Debussyho a Maurice Ravela, druhou polovinu večera vyplní poslední symfonie Petra Iljiče Čajkovského.
Wissmerovo Divertissement sur un Chorale je opusem pro komorní orchestr zkomponovaným začátkem roku 1938. Neoklasicistní skladba vychází ze starého ženevského chorálu, kolem kterého Wissmer vytváří různé variace a modifikace. Dílo vyniká harmonickou bohatostí, rafinovanými orchestrálními barvami i promyšlenou formou a je dokladem schopnosti autora kombinovat tradiční hudební prvky s moderními skladebnými technikami.
Francouzský neoklasicismus následně vystřídá francouzský impresionismus, a to ve dvou skladbách pro sólovou harfu s doprovodem. Nejprve zazní Debussy Tance pro harfu a smyčcový orchestr – spirituální Posvátný tanec a poté hravější tanec Světský. Následovat bude Ravelova Introdukce a Allegro, virtuózní skladba plná zvukového bohatství a barevných efektů, která byla původně napsána na objednávku společnosti Érard za účelem propagace nových modelů harf.
Symfonii č. 6, později opatřenou přívlastkem „Patetická“, považoval její autor Petr Iljič Čajkovskij za „nejlepší, ale hlavně nejupřímnější ze všech svých prací.“ Premiérové provedení řídil v říjnu roku 1893 sám skladatel, devět dní nato však zemřel. Prakticky okamžitě se Patetická zařadila k nejoblíbenějším a nejčastěji prováděným symfoniím světového orchestrálního repertoáru.